Аспірантура в МДГУ ім. П. Могили є формою підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації. Починаючи з 1998 року в Миколаївській філії як структурному підрозділі Національного університету "Києво-Могилянська академія” проводиться підготовка аспірантів з відривом від виробництва за державним замовленням. З 2003 року МДГУ ім. П. Могили за рішенням колегії МОН України самостійно проводить набір до аспірантури. Щороку до аспірантури університету вступають 12-25 осіб. На сьогоднішній день в аспірантурі навчаються 49 аспірантів та 34 здобувачі наукового ступеня кандидатів науки. Щороку 3-5 осіб направляються до аспірантури в провідні ВНЗ України.
ПОЛОЖЕННЯ ПРО АСПІРАНТУРУ
МИКОЛАЇВСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ГУМАНІТАРНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
імені ПЕТРА МОГИЛИ
1. Загальна частина.
1.1.Аспірантура є науково-навчальною структурою МДГУ ім. П. Могили і являє собою післядипломну освіту, спрямовану на підготовку кандидатів наук, що визначається п.23 Статуту МДГУ ім. П. Могили.
1.2.Відкриття і закриття аспірантури здійснює Вчена рада МДГУ ім. П. Могили, контроль за її діяльністю – проректор з наукової роботи.
1.3.Напрями підготовки кандидатів наук з переліком відповідних спеціальностей, за поданням кафедр та рад факультетів /департаментів розглядаються Вченою радою і затверджуються ректором МДГУ ім. П. Могили з наступним поданням у Міністерство освіти і наукиУкраїни.
1.4.Підготовка в аспірантурі здійснюється за стаціонарною формою навчання.
1.5.Термін навчання в аспірантурі – 3 роки. Періоди, коли аспірант не має можливості працювати над дисертацією з поважних причин, передбачених законодавством, не включаються до терміну навчання. Рада факультету /департаменту оцінює також інші обставини, що унеможливлювали роботу над дисертацією і визначає, чи можна рекомендувати продовжити на певний час термін навчання в аспірантурі (проте не більше, ніж на 0,5 року). Рішення з цього питання приймає ректор.
1.6.Аспірантура вважається успішно завершеною за умови виконання аспірантом дисертаційного дослідження, схвалення дисертації кафедрою та подання її на розгляд відповідної спеціалізованої ради.
1.7.Підготовка кандидатів наук у МДГУ ім. П. Могили за державним замовленням здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, за замовленням підприємств, організацій та установ – за рахунок коштів, отриманих відповідно до укладених з ними угод, а також за рахунок інших джерел фінансування, якщо це не суперечить чинному законодавству. Кількість аспірантів, підготовка яких здійснюється поза державним замовленням, визначається ректором за поданням кафедр, узгодженим з проректором з наукової роботи за умови наявності коштів.
2. Прийом до аспірантури
2.1.Прийом до аспірантури проводиться за конкурсом. Не пізніше, ніж за 3 місяці до початку навчання в пресі оголошується про конкурсний прийом на вакантні місця із зазначенням спеціальностей, строків прийому і переліку необхідних до подання документів.
2.2.До аспірантури МДГУ ім. П. Могили приймаються громадяни України, особи без громадянства, які мають вищу освіту і кваліфікацію спеціаліста, магістра, володіють українською та англійською мовами.
Громадяни інших держав можуть бути зараховані до аспірантури на підставі угод, укладених з МДГУ ім. П. Могили, або відповідно до міждержавних і міжурядових угод. Умови вступу до аспірантури іноземних громадян регулюються Правилами прийому та навчання іноземних громадян у МДГУ ім. П. Могили.
2.3.Особи, які вступають до аспірантури, подають на ім’я ректора:
- заяву;
- листок обліку і автобіографію;
- копію диплома про повну вищу освіту;
- дипломну роботу або реферат з обраної спеціальності;
- список опублікованих наукових праць і винаходів (особи, які не мають опублікованих наукових праць і винаходів подають наукові доповіді);
- рекомендацію до аспірантури (при наявності);
- довідку про складання кандидатських іспитів (при наявності у вступника зданих кандидатських іспитів);
- медичну довідку про стан здоров’я;
2.4.Для проведення прийому до аспірантури створюється приймальна комісія під головуванням ректора (проректора з наукової роботи). Члени приймальної комісії, кількість яких не може перевищувати 3-х осіб з кожної спеціальності, призначаються ректором з числа провідних учених.
2.5.Приймальна комісія вирішує про допуск до вступу в аспірантуру, про що вступникові сповіщається не пізніше, ніж за два тижні після подання ним документів. Приймальна комісія може відмовити в допуску до вступу у зв’язку з неподанням усіх або окремих документів, що вказані в п.2.3. цього Положення, або подання їх після встановленого терміну.
2.6.Вступники в аспірантуру складають конкурсні іспити зі спеціальності, української та англійської мов. Якщо виконання дисертаційної роботи потребує знання іншої іноземної мови, ректор може, як виняток, дозволити складання іспиту з цієї мови.
2.7.Прийом вступних іспитів в аспірантуру проводиться комісіями, що призначаються ректором. До складу комісій входять кваліфіковані спеціалісти (доктори і кандидати наук) зі спеціальності, з якої вступає кандидат до аспірантури. До складу комісії з української та англійської мов можуть включатися кандидати наук, доценти і висококваліфіковані викладачі, які не мають наукового ступеня і вченого звання.
2.8.При вступі до аспірантури випускників МДГУ ім. П. Могили враховується рекомендація до аспірантури, яка видана відповідною кафедрою та затверджена відповідною Радою факультету.
Рекомендація може видаватися за наявності у випускника МДГУ ім. П. Могили:
- диплома з відзнакою;
- публікації у збірнику "Наукові праці МДГУ ім. П. Могили” (або у науковому журналі МДГУ ім. П. Могили) або у виданнях, які включені до затвердженого ВАК України переліку наукових фахових видань, в яких можуть публікуватись результати дисертаційних робіт;
- доповіді, виголошеної на Щорічній науковій конференції МДГУ ім. П. Могили.
2.9.На підставі результатів конкурсних іспитів приймальна комісія виносить рішення щодо кожного вступника. При рівності конкурсних балів переважне право при зарахуванні мають особи, що рекомендовані кафедрою та радою факультету /департаменту МДГУ ім. П. Могили або вченою радою іншого вищого навчального закладу, мають наукові публікації, повністю або частково склали кандидатські іспити.
Зарахування до аспірантури проводиться наказом ректора.
Рішення про прийом до аспірантури або відмова в прийомі повідомляється вступникові у п’ятиденний термін після прийняття рішення приймальною комісією.
3. Організація навчання
3.1.Кожному аспірантові ухвалою Вченої ради та наказом ректора призначається науковий керівник з числа докторів (кандидатів) наук. При виконанні наукових досліджень на стику наук можуть бути призначені два керівники або керівник і консультант. Науковий керівник консультує аспіранта з наукової проблематики, контролює виконання ним затвердженого індивідуального плану та несе відповідальність за якісне виконання дисертаційної роботи. Кількість аспірантів, прикріплених до одного наукового керівника, визначається за його згодою, ректором (проректором з наукової роботи) і не повинна перевищувати 5 осіб одночасно (для кандидатів наук - 3). Оплата праці наукових керівників проводиться з розрахунку 40 годин на рік на одного аспіранта.
3.2.Тема дисертації та індивідуальний план роботи над нею розглядається кафедрою і затверджується ухвалою Вченої ради за поданням ради факультету /департаменту.
3.3.Аспірант працює за індивідуальним планом, періодично звітує про його виконання на засіданнях кафедри і атестується науковим керівником.
3.4.Для проведення наукових досліджень за обраною темою аспіранти можуть бути відряджені як до наукових центрів і провідних вищих навчальних закладів України, так і закордонних.
3.5.Аспіранти користуються щорічно канікулами тривалістю два місяці, які включаються до загального терміну навчання.
3.6.Аспіранти мають право на роботу за сумісництвом у відповідності до діючого законодавства.
3.7.Аспірант, який не виконує у встановлений термін індивідуального плану, за поданням ради факультету /департаменту відраховується з аспірантури наказом ректора. Аспірант може бути відрахований з аспірантури за порушення Статуту МДГУ ім. П. Могили, Положення про навчання в МДГУ ім. П. Могили, цього положення, правил внутрішнього розпорядку МДГУ ім. П. Могили, а також за протиправні дії.
3.8.За наявності вакансій та відповідного фінансування аспірант, відрахований з аспірантури до закінчення терміну навчання, може бути поновлений на термін, що залишився, крім випадків відрахування за протиправні дії.
4. Права та обов’язки аспіранта
4.1.Аспірант має право:
- користуватися навчально-виробничою, науковою, культурно-спортивною, оздоровчою базою МДГУ ім. П. Могили;
- отримувати всі види наукової інформації і наукове консультування;
- брати участь у науковій діяльності кафедри;
- переривати навчання в аспірантурі з поважних причин з подальшим поновленням;
- отримувати державну стипендію встановленого розміру;
- обирати і бути обраним в органи самоврядування МДГУ ім. П. Могили;
- на безпечні і нешкідливі умови праці;
- на забезпечення упорядкованим житлом на термін навчання у випадку, якщо аспірант іногородній.
4.2.Аспірант за час навчання в аспірантурі зобов’язаний:
- виконати індивідуальний план роботи над дисертацією, а також скласти, при необхідності, відповідні кандидатські іспити та, в разі потреби додаткові іспити з дисциплін, що визначаються рішенням кафедри з урахуванням профілю підготовки;
- звітувати про хід виконання дисертаційних досліджень на засіданнях кафедри;
- завершити роботу над дисертацією і подати її до захисту до спеціалізованої ради;
- дотримуватися Статуту МДГУ ім. П. Могили, Положення про навчання в МДГУ ім. П. Могили, цього Положення і Правил внутрішнього розпорядку МДГУ ім. П. Могили.
4.3.Аспірант, який навчався в аспірантурі МДГУ ім. П. Могили за державним замовленням, після закінчення аспірантури направляється на роботу до відповідної організації, установи чи підприємства згідно з чинним законодавством.
4.4.Права та обов’язки аспіранта та підприємства, установи, організації, що направили його на навчання до МДГУ ім. П. Могили, визначаються угодою чи контрактом, який укладається між всіма сторонами і передбачає працевлаштування після закінчення аспірантури, умови праці, надання житла тощо та обов’язки сторін в разі невиконання угоди чи контракту.
4.5.Суперечки, що можуть виникати між аспірантами і МДГУ ім. П. Могили, вирішуються у відповідності зі Статутом МДГУ ім. П. Могили та чинним законодавством.