Діяльність Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України Чорноморського державного університету імені Петра Могили
1. Організовано поїздку ректора Чорноморського державного університету імені Петра Могили, доктора технічних наук, професора Л.П. Клименка у складі української делегації до штаб-квартири НАТО в Брюсселі.
2. Науковий керівник теми, директор Центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України, проректор ЧДУ імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор М.О. Багмет, взяв участь у Міжнародному семінарі з проблем НАТО в м. Сегеді Угорської Республіки та отримав відповідний сертифікат на проведення такої ж роботи в Україні.
3. Розроблено програму інформаційно-просвітницьких заходів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції для впровадження в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах у Миколаївській області.
4. У ході реалізації вказаної програми було проведено декілька десятків тренінгів для школярів в усіх містах та ряді районних центрів Миколаївщини.
5. Проведено конкурси малюнків для учнів 1-7 класів та конкурс есе для учнів 8-11 класів з проблем Україна – НАТО/ЄС.
6. Розроблено методику викладання для учнівської молоді курсу з євроінтеграції в Миколаївській економічній молодіжній академії. Даний досвід був схвалений у Львові на підсумковій конференції "Фабрика мультиплікаторів – лідерів європейської освіти”.
7. Організовано проведення літніх практик з євроінтеграції для миколаївських десятикласників. Досвід був оприлюднений в м. Славську під час тренінгу "Управління європейськими молодіжними проектами”.
8. Налагоджено співпрацю з Європейською комісією по реалізації проекту "Інформаційні дні ЄС у школах України”.
9. У науково-технічному бюлетені Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України "Євроатлантикінформ”, різних наукових, науково-популярних та періодичних виданнях надруковано більше 10 статей з проблем НАТО та Європейського Союзу, авторами яких є доктори наук, професори – Багмет М.О., Горлачук В.В., Іванов М.С., Мейжис І.А.; кандидати політичних наук, доценти – Євтушенко О.Н., Ляпіна Л.А., Шевченко Н.В. та інші.
10. Аспірант Гладенко В.М., який є одним із керівників Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України, затвердив тему кандидатської дисертації – "Реалізація Україною стратегічного курсу на євроатлантичну інтеграцію”. З даної проблематики ним особисто опубліковано 3 наукові статті та декілька довідкових матеріалів. Він також брав активну участь в ряді міжнародних, всеукраїнських та регіональних форумів, конференцій, круглих столів з даної проблематики.
11. Кандидат політичних наук, доцент Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили Євтушенко О.Н. написав декілька віршів під назвою "Мы партнеры твои, Альянс”, які були надруковані у поетичному збірнику та в періодичних виданнях.
12. Активісти Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України беруть безпосередню участь в організації зустрічей з молоддю на постійній основі представників посольств країн – членів Північноатлантичного альянсу та Євросоюзу, зокрема із США, Франції та Польщі.
13. Навчально-науковий центр з європейської та євроатлантичної інтеграції України став членом Громадської Ліги Україна – НАТО. У 2007 році директор Центру, професор Багмет М.О. брав участь у роботі 4-ї Асамблеї Громадської Ліги Україна – НАТО на тему "Роль суспільства в здійсненні стратегічного євроатлантичного інтеграційного курсу України”.
14. Представники Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції (в основному викладачі і студенти факультету соціології) неодноразово здійснювали моніторинг громадської думки населення Миколаївщини щодо вступу України до НАТО/ЄС.
15. Налагоджено випуск "Вісника Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України” як додатка до студентської газети ЧДУ імені Петра Могили "Вагант”.
16. В Інституті державного управління ЧДУ імені Петра Могили за ініціативою керівництва Центру з жовтня 2007 р. почала здійснюватись підготовка магістрів державного управління, спеціальності "Державна служба”, спеціалізації "Європейська та світова інтеграція”.
17. Завершується робота з підготовки інформаційно-наукового видання під назвою "НАТО очима молоді південного регіону України”.
18. Заступник директора Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України Міхель Д.О. координував участь 2-х команд у Міжнародному конкурсі "Аліанте 2007 – Україна” на тему: "Чи обізнані Ви з питань міжнародної безпеки та діяльності НАТО?”.
Обидві команди стали переможцями І етапу і потрапили до фіналу, який відбувся у Севастополі. З них одна команда у складі першокурсників факультету політичних наук спеціальності "Міжнародні відносини” Марії Полякової і Анни Вігерич вийшли переможцями у фіналі, отримали, крім відповідних сертифікатів, почесні грамоти Міністерства закордонних справ України, де зазначається їх висока обізнаність з питань міжнародної безпеки, діяльності НАТО та співробітництва України з Північноатлантичним альянсом. Вони також, як переможці та з нагоди 10-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору, отримали можливість у 2007 році відвідати 7 країн – членів НАТО та побувати у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.
19. Доктор історичних наук, професор Багмет М.О. з ініціативи Миколаївської обласної державної адміністрації декілька разів виступав перед керівниками різних рівнів з доповідями, де розглядався стан справ щодо підвищення обізнаності громадськості у питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції.
20. Кандидат політичних наук, старший викладач Інституту державного управління Дерега В.В. восени 2007 р. 2 рази відвідала Республіку Польща, де взяла активну участь у науково-навчальних курсах за темою "Українські лідери європейської та євроатлантичної освіти”.
21. Директор Інституту державного управління, доцент Фуртатов В.С., кандидат політичних наук, доцент Андріяш В.І., кандидат політичних наук, старший викладач Сорока С.В., соросівський викладач, аспірант Палагнюк Ю.В., аспірант Личко Т.В. розробили навчальні програми, склали тематику рефератів та дипломних робіт для магістрів державного управління із спеціалізації "Світова та європейська інтеграція”, а також підготували ряд науково-навчальних методичних розробок з даної проблематики.
22. Кандидат політичних наук старший науковий співробітник по темі наукової розробки Сорока С.В. у жовтні 2007 р. взяла активну участь у тематичному семінарі "Європейська та євроатлантична інтеграція України як складові єдиного вектора розвитку в контексті українсько-російських відносин”, організованому Всеукраїнською громадською організацією "Українська асоціація європейських студій”у Британській Раді в Україні (м. Київ).
23. Керівник теми головний науковий співробітник, доктор історичних наук, професор Багмет М.О., провідний науковий співробітник, доктор політичних наук, професор Іванов М.С., старший науковий співробітник, кандидат політичних наук Дерега В.В., старший науковий співробітник, кандидат політичних наук Сорока С.В., науковий співробітник, в.о. доцента, заступник завідувача кафедри державної політики і менеджменту Шатун В.Т. неодноразово брали участь у спільній організації та проведенні круглих столів, тренінгів та інших заходів з проблем НАТО/ЄС, які проводились на базі Миколаївського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування.
24. Доктор політичних наук, професор Іванов М.С. та науковий співробітник, завідувач відділу Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції Гладенко В.М. брали активну участь у проведенні науково-навчальних семінарів і дебатів з інтеграційних процесів, які організовувались для науковців, викладачів та студентів ЧДУ імені В.О. Сухомлинського.
25. Аспірант кафедри державного управління і менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили Коваль Г.В. залучала молодих науковців та студентів Миколаївського державного аграрного університету до активної участі у засіданнях круглих столів та підготовки різнопланових наукових розробок з проблем НАТО/ЄС. Подібну діяльність проводили доктор історичних наук, професор Котляр Ю.В., доктор історичних наук, професор Пронь С.В., кандидат історичних наук, доцент Бобіна О.В., здобувач Шкуринко К.О. у Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова, Миколаївському науково-навчальному інституті Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, Миколаївському політехнічному інституті, Південнослов’янському інституті Київського славістичного університету.
26. 30 жовтня 2007 р. на базі ЧДУ імені Петра Могили в рамках виконання заходів по проекту був проведений Інформаційний день на тему: "Європейська та євроатлантична інтеграція України: проблеми та шляхи їх вирішення”. Співорганізаторами даного заходу були Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Громадська Ліга "Україна - НАТО”, ВГО "Демократична дія”, Навчально-науковий центр з європейської та євроатлантичної інтеграції України ЧДУ імені Петра Могили.
Модераторами заходу були:
· Багмет М.О. – директор Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України ЧДУ імені Петра Могили, доктор історичних наук, професор, керівник теми.
· Джердж С.Ф. – голова Координаційної ради "Громадської Ліги Україна – НАТО”.
Незалежними експертами виступили:
· Мішель Дюре – директор Центру інформації та документації НАТО в Україні.
· Атілла Сеп – політичний радник Посольства Республіки Словаччина в Україні.
· Лі С.Д. – Державний комітет телебачення і радіомовлення України.
· Кокошинський О.А. – віце-президент Атлантичної Ради України.
· Кальниш Ю.Г. – доктор наук з державного управління, Національний центр з питань Євроатлантичної інтеграції України.
· Свідерська Н.В. – координатор програм Громадської Ліги Україна - НАТО.
До плану проведення Інформаційного дня входило ознайомлення з літературою про НАТО та Євросоюз, із стендовими фотовиставками, присвяченими круглому столу на тему: "Молодь півдня України про НАТО: історія та сучасність”, що відбувся 6-8 червня 2007 року в Ялті та Севастополі, і діяльністю Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України ЧДУ імені Петра Могили.
Відповідальними за цей напрям були:
· директор наукової бібліотеки університету Заковоротна А.В.;
· завідуючий науковим відділом Андрєєв В.І.;
· прес-секретар університету Подаєнко Ю.Л.;
· студентка факультету політичних наук Яковлєва Ю.В;
· студентка факультету економічних наук Демко І.О.
І частина заходу включала:
- Відкриття круглого столу: Клименко Л.П. – ректор Чорноморського державного університету імені Петра Могили, доктор технічних наук, професор.
- Вітальне слово Мішеля Дюре – директора Центру інформації та документації НАТО в Україні.
- Привітання від Соскіна О.І. – директора Інституту трансформації суспільства, кандидата економічних наук, професора.
- Виступ начальника відділу Миколаївського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування Богданової Н.В. на тему подальшого зміцнення співпраці громадських організацій Миколаївщини у напрямі європейської та євроатлантичної інтеграції.
- Виступ Джерджа С.Ф.: "Сучасні методики інформаційної підтримки неурядовими громадськими організаціями державної політики євроатлантичного вибору України на регіональному і місцевому рівнях”.
- Презентацію Навчально-наукового центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України Чорноморського державного університету імені Петра Могили.
Відповідальні:
· Багмет М.О. – проректор з науково-педагогічної роботи та питань розвитку університету;
· Боровльов В.Д. – начальник інформаційно-комп’ютерного центру університету;
· Міхель Д.О. – начальник відділу зв’язків з громадськістю.
- Інформацію Центру соціологічних досліджень МДГУ імені Петра Могили щодо вивчення громадської думки відносно НАТО/ЄС мешканців Миколаївщини.
Відповідальні:
· Ляпіна Л.А. – декан факультету соціології, кандидат політичних наук, доцент;
· Бутенко О.І. – керівник студентської дослідницької групи.
- Обговорення ставлення політичних партій до проблем європейської та євроатлантичної інтеграції.
Виступи і відповіді на запитання здійснювали:
· Ємельянов В.М. – народний депутат України І-ІІІ скликань, кандидат у народні депутати на позачергових виборах 2007 р. від Виборчого блоку Людмили Супрун, керівник Миколаївської обласної організації НДП, кандидат технічних наук, професор ЧДУ імені Петра Могили;
· Шубін С.П. – депутат Миколаївської міської ради, обраний за списком Прогресивної соціалістичної партії, кандидат політичних наук, доцент Миколаївського державного університету імені В.О. Сухомлинського.
- Виступи і відповіді на запитання переможців міжнародних конкурсів "Аліанте-2006” і "Аліанте-2007” Джердж І.М. – студентки факультету соціології та Полякової М.Є. – студентки факультету політичних наук про закордонне перебування в країнах НАТО і Євросоюзу.
- Надання студенткою факультету економічних наук Демко І.О. інформації про діяльність Центру з європейської та євроатлантичної інтеграції України ЧДУ імені Петра Могили.
ІІ частина заходу включала:
- Проведення дебатів двох студентських команд у вигляді виступів та відповідей на контраверсійні запитання з метою викладення власних аргументів та позицій.
Теми дебатів:
· Як можна охарактеризувати нинішній стан відносин України і НАТО: мотиви, перспективи і переваги.
· Вплив сучасної внутрішньополітичної ситуації на євроатлантичний курс України після проведення позачергових виборів 2007 р.: "за” і "проти”.
У дебатах брали участь дві команди студентів факультету політичних наук спеціальностей "Міжнародні відносини” і "Політологія”.
Лідер 1-ої команди
Бочкарьова Т.Ю.
Члени команди:
1. Вовчук Л.А.
2. Стадник О.В.
3. Звездова О.О.
4. Ковтун Є.Ю.
5. Жовнерик Д.М.
Лідер 2-ої команди
Маковєєнко В.П.
Члени команди:
1. Гросул І.С.
2. Сосонна Г.В.
3. Надрага Х.М.
4. Духова І.Ю.
5. Поліщук О.С.
Команди представляли і підтримували:
· Шевченко Н.В. – декан факультету політичних наук, кандидат історичних наук, доцент;
· Гайдай О.М. – заступник декана факультету політичних наук, кандидат історичних наук, доцент;
· Тригуб П.М. – завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики, доктор історичних наук, професор;
· Пронь С.В. – завідувач кафедри всесвітньої історії, доктор історичних наук, професор.
Співучасниками дебатів також були:
· Мещанінов О.П. – доктор педагогічних наук, професор;
· Іванов М.С. – доктор політичних наук, професор;
· Андріяш В.І. – кандидат політичних наук, доцент;
· Євтушенко О.Н. – кандидат політичних наук, доцент;
· Сорока С.В. – кандидат політичних наук, старший викладач;
· Седляр Ю.В. – кандидат політичних наук, старший викладач;
· доценти Фуртатов В.С. і Шатун В.Т. та інші представники Інституту державного управління, слухачі магістеріуму вказаного інституту зі спеціальності "Світова та європейська інтеграція”, а також аспіранти Гладенко В.М., Громадська Н.А., Кербель М.О., Коваль Г.В., Корицька В.О., Лісовський В.М., Сергатюк Д.А., Палагнюк Ю.В., Чупрін Р.В. та інші.
У кінці заходу були підведенні підсумки навчально-наукового семінару та відзначені активні учасники студентських дебатів.
27. З 29 жовтня по 4 листопада 2007 р. у ЧДУ імені Петра Могили була проведена науково-методична конференція "Могилянські читання - 2007” на тему: "Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: регіональний, національний та глобальний”. Учасники виконання звітного проекту взяли участь у роботі даних читань і здійснили такі виступи:
· Багмет М.О. (д.і.н., професор, проректор з науково-педагогічної роботи та питань розвитку ЧДУ імені Петра Могили). "Реалізація навчальних та інформаційно-просвітницьких заходів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України в Миколаївській області”.
· Шатун В.Т. (в.о. доцента кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Україна і Росія: шляхи до НАТО”.
· Ляпіна Л.А. (к.політ.н., доцент, декан факультету соціології ЧДУ імені Петра Могили). "Соціальні орієнтири України в контексті європейської інтеграції”.
· Сорока С.В. (к.політ.н., ст. викладач кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Проблеми розширення Європейського Союзу: історія та сучасність”.
· Лазарєва О.В. (викладач кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Європейська інтеграція як пріоритетний напрям розвитку державної політики”.
· Лутченко Н.В.(ст. викладач кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Актуальні проблеми трансформації відносин власності як інноваційна складова ринку України”.
· Богданова Н.О. (начальник Миколаївського обласного центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування підприємств, установ і організацій). "Вдосконалення професійного навчання управлінських кадрів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції”.
· Міхель Д.О. (начальник відділу зв’язків з громадськістю ЧДУ імені Петра Могили). "Співробітництво України з європейськими структурами (на прикладі Ради Європи та ОБСЄ)”.
· Корицька В.О. (аспірант кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Реформування системи місцевого самоврядування в Україні – шлях до європейської інтеграції”.
· Личко Т.М. (викладач кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Залучення світового досвіду реформування органів місцевого самоврядування для України на сучасному етапі”.
· Гладенко В.М. (аспірант кафедри політології Миколаївського державного університету ім. В.О. Сухомлинського). "Місце органів державної влади та місцевого самоврядування в процесах євроатлантичної інтеграції України”.
· Матяж С.В. (аспірант кафедри державної політики та менеджменту Інституту державного управління ЧДУ імені Петра Могили). "Державне регулювання меценатства в країнах Західної Європи”.
· Палагнюк Ю.В. (аспірант кафедри політичних наук ЧДУ імені Петра Могили). "Свобода засобів масової інформації в Україні та Республіці Польща у результаті медіа-реформ”.
· Казакуца І.О. (студент Миколаївського навчально-наукового інституту Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова). "Інтеграційні вектори України – пошук нових шляхів взаємодії”.
· Пронь С.В. (д.і.н., професор кафедри всесвітньої історії ЧДУ імені Петра Могили), Попова С.М. (студентка факультету політичних наук ЧДУ імені Петра Могили). "Домінуючі проблеми європейської безпеки: історія і сучасність”.
· Каменецька О.Ю. (здобувач кафедри політології Миколаївського навчально-наукового інституту Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова). "Історичне втілення ідеї Східноєвропейської моделі громадянського суспільства”.
· Крикунов О.В. (к.ю.н., доцент кафедри кримінального права і процесу Волинського національного університету ім. Лесі Українки). "Підстави для затримання особи за Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод”.
· Шведова І.Л. (ст. викладач кафедри теорії та історії держави і права ЧДУ імені Петра Могили). "Проблемні питання визначення корупції у законодавстві окремих країн”.
· Цимбалюк І.М. (студент факультету економічних наук ЧДУ імені Петра Могили). "Іноземний капітал в банківському секторі України”.
· Васильєв А.А. (викладач кафедри фінансів і кредиту ЧДУ імені Петра Могили). "Зовнішньоторговельна політика України та її економічна безпека”.
· Шевчук О.В. (к.політ.н., доцент кафедри політології МДУ імені В.О. Сухомлинського). "Проблема формування механізму безпеки у зовнішньополітичній концепції адміністрації У. Клінтона”.
· Вісленкова Т.В. (зав. кабінетом кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики ЧДУ імені Петра Могили). "Динаміка змін торговельно-економічних відносин між Україною та Іспанією на початку ХХІ ст.”
· Бугласт Н.М. (викладач кафедри всесвітньої історії Інституту історії та права МДУ ім. В.О. Сухомлинського). "Вплив розширення ЄС на україно-польське транскордонне співробітництво”.
· Гавеля В.Л. (д.філос.н., професор, зав. кафедри філософії ЧДУ імені Петра Могили). "Україна і глобальні виклики сучасності”.
· Ступак О.П. (доцент кафедри філософських наук МДУ ім. В.О. Сухомлинського). "Проблеми ідентичності в контексті європейської інтеграції”.
· Ромакін В.В. (в.о. доцента, кафедра інформаційних технологій і програмних систем ЧДУ імені Петра Могили). "Американський досвід боротьби за академічну порядність”.
· Латіна Ю.В. (студентка факультету соціології ЧДУ імені Петра Могили). "Торгівля людьми як соціальна проблема: причини та тенденції”.
Вищевказані напрями свідчать про багатоаспектну ефективну роботу Центру, діяльність якого спрямована на підвищення обізнаності громадськості у питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції та реалізації програми інформаційно-просвітницьких заходів з питань європейської та євроатлантичної інтеграції для впровадження в загальноосвітніх і вищих навчальних закладах у Миколаївській області.