У кінці 2000 року на базі тоді ще Миколаївської філії Національного університету "Києво-Могилянська академія” за сприянням Інституту політичних та етнонаціональних досліджень НАН України був урочисто відкритий Миколаївський центр політичних досліджень. На презентацію прибули чисельні гості, представники місцевих державних і самоврядних органів, керівники та активісти політичних пратій і громадських об’єднань, науковці з різних вищих навчальних закладів.
Центр розгорнув діяльність:
За час існування були окреслені наслідки та основні напрями роботи Центру, а також створено ряд студентських політичних клубів, наукових лабораторій і секторів.
Крім того, цілий ряд цікавих ініціатив Центру отримали підтримку в облдержадміністрації, обласній раді, Миколаївському міськвиконкомі, керівників значної кількості партій, до того ж різної політичної орієнтації. Наприклад, на засіданні "круглого столу” (квітень 2001 р.) представників партій і об’єднань Миколаївщини розглядались питання про консолідування зусиль політичних структур регіону з Центром політичних досліджень.
Серед різних заходів, в яких брали участь представники Центру, можна перерахувати такі:
Центр політичних досліджень також ініціював прийняття облдержадміністрацією розпорядження від 04.04.2001 р. № 221-Р "Про підготовку до друку науково-популярної книги "Релігійні оранізації на Миколаївщині: історія та сучасність”. До написання цієї книги були залучені провідні фахівці – релігієзнавці, викладачі, аспіранти та студенти вищих навчальних закладів Миколаївської області.
Крім цих напрямків, науковці Центру підготували до друку декілька збірників статей з напряму "Політичні науки”, які затверджені ВАК України як фахове видання, де можуть публікуватися основні положення кандидатських і докторських дисертацій. Окрім того, у 2002 р. за ініціативою Центру була опублікована "Хрестоматія з історії всесвітньої політичної думки”, яка рекомендована Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, а в кінці 2003 р. у видавництві "Вища школа” опубліковано енциклопедичний довідник "Провідники духовності України”.
Наприкінці 2002 р. та на початку 2003 р. значну увагу представники Центру приділяли випуску публікацій про видатні постаті південного регіону. Так, у грудні 2002 р. був надрукований спільно з українсько-німецькою фірмою оригінальний настінний кольоровий календар на 2003 рік під назвою "Видатні постаті Миколаївщини”. Тут на синьо-жовтому фоні розміщені 40 фотографій засновників міста Миколаєва, видатних флотоводців, корабелів, діячів наукиі культури, воїнів-визволителів, колишніх та нинішніх державних і громадських діячів, визначних спортсменів та інших славетних земляків, якими пишається Миколаївська земля.
Напередодні 60-річчя Великої перемоги над німецько-фашистськими загарбниками була підготовлена публікація під назвою "Золоті зірки Миколаївщини”. В цій книзі зроблена спроба подати відомості про практично всіх людей, пов’язаних своїм життям і діяльністю з Миколаївщиною, яким в різний час було присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціаластичної праці чи Героя України. Матеріал цього видання складений на основі сучасних досягнень української історичної науки, широкого використання спогадів учасників знаменних подій, а також інформації періодичної преси, довідкових і краєзнавчих видань.
Цікавим заходом, організованим у ЧДУ ім. Петра Могили, за участю Центру політичних досліджень, було проведення 17-18 жовтня 2003 р. Всеукраїнської науково-практичної конференції "Політичні, соціально-економічні та етнонаціональні процеси у південному регіоні України”.
Ефективною роботою Центру є організація Всеукраїнської студентської наукової конференції восени 2004 р., присвяченої увічненню пам’яті В.Н. Каразіна. За фінансової підтримки ректорату Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна та Миколаївського міськвиконкому надруковано оригінальне видання "Життя та діяльність В.Н. Каразіна”.
Окрім науково-дослідної роботи представники Центру налагодили тісні зв’язки з науковцями Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, Національною академією державного управління при Президентові України, Інституту історії України НАН України, Інституту філософії НАН України, Національного університету ім. В.Н. Каразіна, Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, Севастопольського державного технічного університету, а також керівником Української академії історичних наук і Української академії політичних наук, представниками цілого ряду кафедр і наукових підрозділів провідних миколаївських університетів та інших навчальних закладів регіону.
У 2003-2005 рр. представники Центру Багмет М.О., Міцкевич Н.В. і Ляпіна Л.А. активно співпрацювали з Інститутом ЮНЕСКО з інформаційних технологій у сфері освіти. На замовлення даного Інституту за участю Центру на Миколаївщині та у м. Києві був проведений моніторинг "Дистанційне навчання в країнах СНД: дослідження освітянських потреб та можливостей”.
Представники Центру брали безпосередню участь і в обговоренні політичної реформи та внесенні змін до Конституції України. З цією метою за участю студентів факультету поілтичних наук у всіх районах Миколаївської області декілька разів були проведені моніторинги по вивченню громадської думки серед різних верств населення.
Про безпосередню активну участь представників Центру у виствітленні різнопланових аспектів поілтичного процесу свідчить цілий ряд публікацій у газетах "Южная правда”, "Рідне Прибужжя”, "Вечерний Николаев”, журналах "Регион–Юг”, "Студенческий дайджест” та інших друкованих засобах масової інформації.
Попереду окреслююється нові напрями на шляху пошуку наукових завдань, виявляються непроторені шляхи модернізації політичного впливу на маси, моделюється нове бачення координації стосунків між суб’єктами нинішнього складного політичного процесу, побудованого на державницьких демократичних засадах.